F1 GRIP - Μηχανοκίνητος Αθλητισμός | Οι πρωταθλητές του 2013

Η Formula 1 είναι η κορωνίδα του μηχανοκίνητου αθλητισμού, αλλά το ενδιαφέρον στα άλλα πρωταθλήματα είναι επίσης υψηλό!

Aυτοκίνητα τουρισμού

WTCC

To 2013 είχε μια μεγάλη μάχη, αλλά αυτή ήταν για την δεύτερη θέση. Αυτό γιατί στην πρώτη θέση βρισκόταν άνετα ο Yvan Muller, ο πλέον τέσσερις φορές πρωταθλητής του WTCC. Δεύτερος ο Gabriele Tarquini, νικητής στη μάχη με τους Nash, Huff, Chilton και μέχρι τα μέσα της χρονιάς τον Nykjaer που μετά έπεσε θύμα των pay drivers. Πρώτη στο πρωτάθλημα ομάδων η RML, με Chevrolet Cruze, ενώ στο κατασκευαστών πρώτη ήταν η Honda, με μόνο αντίπαλο τη Lada.

DTM

Σε μια χρονιά που ξεκίνησε με πολλούς υποψήφιους για τον τίτλο, συνεχίστηκε με Spengler και Rockenfeller να μονομαχούν και ολοκληρώθηκε με τον Rockenfeller να κατακτά άνετα τον τίτλο, το θέαμα ήταν μεγάλο. Μεγάλη ήταν και η μάχη για τον τίτλο των ομάδων με την ομάδα της Audi Sport Phoenix να κατακτά τον τίτλο, και την BMW κορυφαία κατασκευάστρια, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά μετά την επιστροφή της στο πρωτάθλημα.

V8 Supercars

Ένα από τα κορυφαία πρωταθλήματα του κόσμου εν έτει 2013, είναι από την Αυστραλία, αυτό των V8 Supercars. Οι μονομάχοι ήταν πολλοί, τέσσερις στον αριθμό, αλλά πρωταθλητής ξανά ο ίδιος. Ο Jamie Whincup ανήκει πλέον στους θρύλους των πιστών στην Αυστραλία κατακτώντας τον πέμπτο του τίτλο τα τελευταία 6 χρόνια, μπροστά από τον teammate του, Craig Lowndes! Η ομάδα του, Triple Eight Racing Engineering, με επίσημο όνομα Red Bull Racing Australia ήταν η καλύτερη ομάδα του 2013, σε μία χρονιά που είδαμε νέα αυτοκίνητα και τη Nissan με τη Mercedes στο πρωτάθλημα.

ΒTCC

Νέος πρωταθλητής στο Βρετανικό Πρωτάθλημα Τουρισμού, με τον Andrew Jordan να είναι πρώτος στο τέλος της χρονιάς, μπροστά από άλλους τέσσερις πρωταθλητές, τους Shedden, Plato, Neal και Turkington. Το πρωτάθλημα κρίθηκε στον τελευταίο αγώνα, με πολλά απρόοπτα, όπως έχει συνηθιστεί στο BTCC. Η Honda ήταν πρωταθλήτρια στο πρωτάθλημα κατασκευαστών, με την εργοστασιακή της ομάδα πρώτη στο ομάδων.

Αγώνες GT

FIA GT Series

Σε μια χρονιά που η άφιξη του Sebastien Loeb ανέβασε το ενδιαφέρον στα ύψη, οι Laurens Vanthoor και Stephane Ortelli βγήκαν πρωταθλητές, οδηγώντας ένα Audi R8 LMS Ultra. O Loeb μαζί με τον Alvaro Parente έκαναν καλές εμφανίσεις, κατακτώντας την τέταρτη θέση στο πρωτάθλημα.

Porsche Supercup

Συναρπαστικό το 2013 για το Porsche Supercup, αλλά δυστυχώς το θανατηφόρο ατύχημα του Sean Edwards αμαύρωσε τη σεζόν. Ο 26χρονος Βρετανός ήταν πρωτοπόρος, με δύο αγώνες να απομένουν, στη Yas Marina. Το άσχημο αυτό γεγονός εκμεταλλεύτηκε ο Nicki Thiim που πήρε το πρωτάθλημα, αφιερώνοντάς το στον Edwards.

Stock Cars

NASCAR Sprint Cup

Τον έκτο του τίτλο πανηγύρισε ο Jimmie Johnson, σε μία ανταγωνιστική χρονιά, με πολλούς διεκδικητές, όπως οι Matt Kenseth, Kevin Harvick και Kyle Busch. O περσινός πρωταθλητής, Brad Keselowski δεν κατάφερε κάτι καλό, όπως και ο Juan Pablo Montoya, στην τελευταία του χρονιά στο NASCAR

Μονοθέσια

Indycar

Θρίλερ και φέτος, με τους Scott Dixon και Helio Castroneves να διεκδικούν το πρωτάθλημα μέχρι και τον τελευταίο αγώνα, με τη μάχη να είναι αμφίρροπη. Πρωταθλητής ο Dixon, σε μονοθέσιο της ομάδας του Ganassi και με κινητήρα Honda. Νικητής του μεγαλύτερου αγώνα της χρονιάς, των 500 μιλίων της Ινδιανάπολης, ήταν ο Tony Kanaan. Στον προτελευταίο αγώνα της χρονιάς ο teammate του Dixon και τέσσερις φορές πρωταθλητής, με τρεις νίκες στο Indy 500, Dario Franchitti, είχε ένα τεράστιο ατύχημα, που τον οδήγησε στην αποχώρηση από την ενεργό δράση.

Formula Renault 3.5

Ο οδηγός της McLaren για το 2014, Kevin Magnussen ήταν ο πρωταθλητής στη Formula Renault, με εξαιρετικές εμφανίσεις στους τελευταίους γύρους του πρωταθλήματος, με δεύτερο τον επίσης δοκιμαστή της McLaren, Stoffel Vandoorne. Τρίτος ήταν ο υποψήφιος για μια θέση στην Toro Rosso και τελικά δοκιμαστής της Red Bull, Antonio Felix da Costa, ενώ τέταρτος ο δοκιμαστής της Caterham, Will Stevens.

Rally

WRC

Αλλαγή εποχής στο WRC με την αποχώρηση του Sebastien Loeb, ”μόνιμου” πρωταθλητή των τελευταίων εννέα χρόνων, και τη στέψη του νέου πρωταθλητή, Sebastien Ogier, που κυρίευσε το πρωτάθλημα με εννέα νίκες σε δεκατρείς αγώνες. Δεύτερος ο νεαρός Thierry Neuville, τρίτος ο Jari-Matti Latvala ενώ ο Loeb έλαβε μέρος σε τέσσερις αγώνες, κερδίζοντας τους δύο και παραδίδοντας το στέμμα στον αντίπαλό του. O Ogier, με τη βοήθεια του Latvala, οδήγησε την Volkswagen στην κατάκτηση του τίτλου στην παρθενική της χρονιά στο θεσμό.

Μοτοσυκλέτες

Moto2

Με ανατροπή ο πρωταθλητής εδώ, με τον Pol Espargaro να παίρνει το πρωτάθλημα εκμεταλλευόμενος τα λάθη και τις μέτριες εμφανίσεις του Scott Redding στο δεύτερο μισό της χρονιάς. Η μη εκκίνηση του Redding στην Αυστραλία ήταν το κερασάκι στην τούρτα, και η υπόθεση “πρωτάθλημα” ολοκληρώθηκε εκεί. Αμφότεροι όμως πέτυχαν το βασικό τους στόχο, που δεν ήταν άλλος από το να συμμετάσχουν το 2014 στο MotoGP.

Μοto3

Συγκλονιστικό το πρωτάθλημα στη Moto3! Σε όλους τους αγώνες βλέπαμε μονίμως πολλούς αναβάτες να βρίσκονται στο προπορευόμενο group, παλεύοντας για τη νίκη. Τελικά, μετά από ένα συγκλονιστικό τελευταίο αγώνα, πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Maverick Vinales, με τους Alex Rins και Luis Salom να είναι οι δύο μεγαλύτεροί του αντίπαλοι.

Superbikes

Μετά από μια πλήρως ανταγωνιστική χρονιά, πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Tom Sykes. Ο αναβάτης της Kawasaki βρισκόταν σε στενή μάχη καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν με τους Laverty και Guidoli, αλλά με σταθερά καλές εμφανίσεις στους τελευταίους γύρους του πρωταθλήματος τα κατάφερε. Ο Sykes όμως δεν εμπόδισε την Aprilia να βγει πρώτη στο πρωτάθλημα κατασκευαστών.

Aγώνες αντοχής

WEC

Μία πολύ όμορφη και ανταγωνιστική χρόνια ήταν το 2013 για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αντοχής, που επισκιάστηκε από το τραγικό ατύχημα του Allan Simonsen στο Le Mans. Πρωταθλητές στις δύο κατηγορίες LMP (ένας τίτλος απονέμεται) ήταν οι Allan McNish, Tom Kristensen και Loic Duval, με ένα Audi R18 e-tron quattro, παίρνοντας και τη νίκη στον 24ωρο αγώνα στο Le Mans, ενώ πρωταθλητής στις κατηγορίες GT ήταν ο Gianmaria Bruni, που στο μεγαλύτερο μέρος της σεζόν έτρεχε με τον Giancarlo Fisichella, αλλά στον τελευταίο αγώνα η Ferrari τους έδωσε διαφορετικούς teammates, αφού ήθελε να βεβαιωθεί πως οδηγός της θα έπαιρνε το πρωτάθλημα. Στους κατασκευαστές Audi και Ferrari καθάρισαν τα πρωταθλήματα στις κατηγορίες LMP και GT.